194
430460

Per Krafft d.ä.

(Sverige, 1724-1793)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
65 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Per Krafft d.ä.
(Sverige, 1724-1793)

"Gustaf Anton Gyldenstolpe" (1744-1827)

Signerad P: Krafft och daterad 1777. Duk, oval 66 x 52 cm. Samtida rikt snidad, skulpterad, förgylld och bronserad ram.

Tilläggslista

Tidigare i samlingarna på Kyleberg, Östergötland, därefter i arv. Formerly in the coll at Kyleberg, Östergötland.

Proveniens

Tidigare i samlingarna på Kyleberg, Östergötland, därefter i arv.

Greve Gustaf Anton Gyldenstolpe var löjtnant i fransk tjänst 1762, livdrabant i svensk tjänst från 1764. Dog barnlös 1827.