196
375693

Per Krafft d.ä.

(Sverige, 1724-1793)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 550 - 4 440 EUR
3 740 - 4 680 USD
Klubbat pris
42 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Per Krafft d.ä.
(Sverige, 1724-1793)

Porträtt av man i svenska dräkten & dennes maka i svenska dräkten

Mansporträttet signerat P Krafft p. och daterad 1784. Uppfodrad duk, vardera 73 x 60 cm. Samtida förgyllda och bronserad ramar krönt med bandrosett.

Tilläggslista

Enligt uppgift avbildar porträtten friherre Patrick Alströmer (1733-1804), kommerseråd och direktör för Ostindiska kompaniet. Kvinnan är friherrinnan Christina Maria Silfverschiöld (1751-1823), Alströmers hustru i andra äktenskapet.

Proveniens

Kabinettssekreterare och ambassadör Sverker Åström.

Registrerade och fotograferade på Svenska portträttarkivet SPA. (SPA 1982:218), (SPA 1982:219).