216
476211

Gustaf Wilhelm Palm

(Sverige, 1810-1890)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 630 - 3 500 EUR
2 770 - 3 690 USD
Klubbat pris
45 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Gustaf Wilhelm Palm
(Sverige, 1810-1890)

"Vue af Subiaco-dalen med de antika aquedukterna och klostret S:t Bendetto i fonden"

Signerad G.W samt en palm och daterad 1868. Duk 76 x 63 cm.

Konstakademien, Stockholm, 1868, kat nr 143. (Till salu för 500 Rdr)

Gustaf Lindgren, "Gustaf Wilhelm Palm", SAK, 1934, upptagen i verkförteckningen under år 1868, kat nr 402, sid 314.