218
437333

Joseph Magnus Stäck

(Sverige, 1812-1868)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
50 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Joseph Magnus Stäck
(Sverige, 1812-1868)

"Utsikt över Stockholm från Mälaren"

Signerad J M Stäck och daterad 1837. Duk uppklistrad på pannå 50 x 72 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Proveniens

Bukowski Auktioner, 1983, auktion 423, kat nr 264.

Gertrud Serner, "Joseph Magnus Stäck", 1934, upptagen i förteckningen över av J.M. Stäck utförda oljemålningar under år 1837, kat nr 107, sid 137.

Formgivare