222
442743

Joseph Magnus Stäck

(Sverige, 1812-1868)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 320 - 2 780 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Joseph Magnus Stäck
(Sverige, 1812-1868)

JOSEPH MAGNUS STÄCK, olja på duk uppklistrad på pannå, sign J. M. Stäck o dat 1857.

"Fontana dei Cavalli i Villa Borghese". 51 x 68,5 cm.

Slitage längs kanterna (ej ramad).
Ytsmuts och fläckar. Gulnad fernissa.

Proveniens

Tidigare i grosshandlare Godenius samling.
Bukowski Auktioner, auktion 174, 19-20 sep 1907, kat nr 62.

Gertrud Serner, "Joseph Magnus Stäck", 1934, Upptagen i förteckningen över av J.M. Stäck utförda oljemålningar, upptagen under år 1857, kat nr 377, sid 153.

Formgivare