223
438593

Gustaf Brusewitz

(Sverige, 1812-1899)
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
887 - 1 330 EUR
926 - 1 390 USD
Klubbat pris
9 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Gustaf Brusewitz
(Sverige, 1812-1899)

Ugolino med sina barn och barnbarn i hungertornet

Signerad Brusewitz och daterad Paris 1843. Duk 46 x 38 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Proveniens

Inköpt ifrån konstnären av Stockholms Konstförening 1843 för 200 rdr;
Utlottad till Jakob Vilhelm August Tersmeden (1798-1868):
Hans son Erik Tersmeden (1826-1901)

Konstföreningen, Stockholm, "Förteckning på de Konstarbeten som bortlottades i Konstföreningen den 21 December 1844", kat nr 9.

Georg Nordensvan, Sveriges Allmänna Konstförening 1832-1932, 1932, sid 5.

Brusewitz studerade vid Konstakademien 1829-36 och fortsatte sin utbildning vid Franska Akademien i Rom 1839-40 och för L. Coignet i Paris 1842-45 varefter han bosatte sig i sin hemstad Göteborg.
Ugolino della Gherardesca (1220- 1289), greve av Donoratico, var en pisansk adelsman härstammande från en toskansk familj, som i början av 1200-talet trätt i ghibellinernas tjänst och slagit sig ned i Pisa. Efter sjöslaget vid Maloria 1284, där pisanerna led nederlag mot genueserna, kom det guelfiska partiet till makten i Pisa. Greven tillfångatogs 1288 tillsammans med två söner och två sonsöner efter inre strider mellan ghibellinerna och fängslades i ett torn. Följande år kastades nyckeln till fängelset i floden och de fångna lämnades att svälta ihjäl. Dante Alighieri har i sin Divina commedia skildrat Ugolino della Gherardescas öde.
Motivet blev mycket populärt under andra hälften av 1700-talet och första hälften av 1800-talet och behandlas av en rad kända konstnärer; Johann Heinrich Füssli, Yoshua Reynolds, William Blake, Gustav Doré och i skulptur av Jean-Baptiste Carpeaux och Auguste Rodin.