237
468868

Melker Fredrik Sjösteen (Sjösten)

(Sverige, 1821-1853)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
(Sverige, 1821-1853)

"Interiör av en källare i Stockholm" (möjligen Rosengrens källare)

Signerad Sjösten och daterad 1851. Duk 40 x 52 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Föga är känt om konstnären. I Svenskt konstnärslexikon kan man läsa följande: Melker Fredrik Sjösteen föddes 1821 som son till överstelöjtnanten Fredrik Sjösteen och Christina Charlotta Reuterswärd. Han nämns som elev vid Konstakademien 1846 och 1849-50. Av hans föga kända produktion kan nämnas en år 1851 målad "Interiör av en källare i Stockholm", möjligen Rosengrens källare som 1923 förekom på en auktion i Stockholm. Det är denna omnämnda målning som nu försäljs på auktionen.

Rosengrens källare var en restaurang och hotell som låg på Salvigränd 1-3 i Gamla stan, Stockholm. Tidigare hade rörelsen hetat Hotell Östergötland. Det startades av vinskänken Axel Rosengren. I huset bedrevs det restaurangrörelse långt in på 1900-talet. Idag är huset mest känt för de sk "Masreliezvåningen" som ligger en trappa upp i byggnaden.