289
442366

Gabriel Perelle

(Frankrike, 1603-1677)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Gabriel Perelle
(Frankrike, 1603-1677)

Landskap med Johannes Döparen

Otydligt signerad. Inristat ” [-] a [-][-] / Un [9?] arr. 52 livres de Maistre g. Perelle á Paris”, a tergo. Koppar 16 x 22 cm. Förgylld och bronserad fransk ram från 1700-talet.

Proveniens

Grosshandlare Jacobsson, Stockholm, hans försäljning;
Bukowski Auktioner, 19-21 april 1950, kat nr 130.