339
475014

KARL XII:s BIBEL, "Biblia, thet är all then heliga skrift på swensko....", Stockholm 1702-1703.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Biblia, thet är all then heliga skrift på swensko; efter konung Carl then tolftes befalning medh förriga editioner jämnförd; summarier, och marginalier å nyo öfwersedde; concordantier, och anmärckningar förökade; nya register, och biblisk tideräkning inrättade; medh mera, som företalet närmare vthwisar. Medh kongl. maj:tz allernådigsta frihet. Stockholm, tryckt vthi sal. Henrich Keysers tryckerij, åhr 1703.
[96] , 192 s., s. 195-381, 384-962; [1] rättelsebl., 2 illustrerade titelblad, 8 dubbelsidiga planscher.
Samtida helfranskt skinnband över träpärmar, Karl XII:s präglade och förgyllda monogram under kunglig krona. Två bokspännen med konungens monogram. Folio. Bokkasett medföljer.

Slitage, fläckar, missfärgningar, flera blad med lagning och riss samt veck. Smärre insektsangrepp. Mindre sprickor i bandet.

Skyddsask medföljer.