340
474010

DROTTNING LOVISA ULRIKA AV SVERIGE (1720-1782), Personliga bokband med pärmexlibris. (2).

Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
438 - 526 EUR
456 - 547 USD
Klubbat pris
4 500 SEK

Helband av skinn med upphöjda ryggbind och präglad dekor varav en med förgyllning. Förgyllt pärmexlibris med Drottningens namnschiffer under kunglig krona.
La Communion devote ou la maniere de participer faintement & utilement à l´Eucaristie, av Jean la Placette, Amsterdam 1722. 267+206 sid.
La Communion sainte ou traité sur la necessité & les moiens de communier dignement, av Monsieur Basnage, Rotterdam 1716. 578 sid.

Tilläggslista

Ett band med smärre skador på bokbandets hörn och övre rygg. Boken från 1722 med ett utrivet smutstitelblad och med skada på det återstående. Några få sidor med mindre hål och obetydliga skador. / One binding with minor damage at corner and top of spine. The book from 1722 is lacking one first leaf and with minor damage at the other one. A few pages with minor hole and minor damage.