341
470513

NILS GUSTAV WERMING (1769-1820), Atlas med kartor över Sveriges städer, 1808-15.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris

Tvärfolio med 43 graverade och delvis handkolorerade kartor över svenska och finska städer samt över gränstrakter i Danmark, Norge och Ryssland och svenska besittningen i Pommern.
Special öfver Sigtuna 1813, Kanalen vid Södertelge 1806, Nyköping 1810, Mariefred 1810, Askersund 1810, Nora 1812, Linde 1812, Christinehamn 1810, Filipstad 1810, Hedemora 1815, Säter 1811, Landswägarne emellan städerna uti Stockholms-Upsala-Nyköpings-Örebro- och Falu Höfdingdömen 1814, Linköping 1811 samt Göta Canal mellan Wettern och Roxen, Wadstena 1815, Grenna med Wisingsö 1813, En projecterad stad i Skaraborgs län 1811, Mariestad 1813, Lidköping 1812, Kungelf 1811 med separat textsida, Marstrand 1811, Carlstad 1810, Strömstad 1814, Falkenberg 1813, Warberg 1812, Ängelholm 1815, Syd westra delen af Östersjön 1812, Gefle 1812, Hudiksvall 1811, Söderhamn 1811, Umeå 1812, Carl Johans stad 1812, Piteå 1814, Syd östra delen af Norrige 1813, Bergen och Stavanger 1814, Svenska Pommern med Rügen 1810, Själand 1808, 1809 års Riksgräns emellan Sverige och Ryssland, Del af Ryssland...Petersburg och Moskau 1812, Åbo 1808, Helsingfors och Sveaborg 1808, Wasa 1808, Torneå 1809, Slaget vid Enzersdorf 1809. Samtida marmorerat helband, röd pärmetikett med texten Johannis Fri-schola.

Slitage, fläckar. Någon plansch med smärre riss och kantlagning. Smärre veck. Bokbandets rygg med skada samt smärre skador på hörnen.

Proveniens

Exlibris: Harry Litzén.
Johannis Fri-schola är sannolikt identisk med den skola som tillkom 1812 genom en donation av
grosshandlaren Carl Adolph Grevesmühl för bildande av en skola för fattiga barn i Jakobs och Johannes församling. Den 1 oktober 1814 invigdes skolan vid Malmskillnadsgatan 58 där den förblev till år 1900.