353
471924

BYRÅ, av Christian Linning 1762 (mästare i Stockholm 1744-1779). Rokoko.

Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
13 200 - 15 400 EUR
13 800 - 16 100 USD
Klubbat pris
170 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med valnöt, amarant och fruktträ. Rikt ornerad med förgyllda beslag av mässing. Skiva av grön kolmårdsmarmor. Svängd dubbelsvept form samt inläggningar i parkettmönster. Tre lådor. Skivan märkt med rödkrita "Linning". Signerad på ryggen "CLN" samt i översta lådan med bläck "af Linning 1762". Längd 124, bredd 61,5, höjd 86 cm. Nyckel medföljer. Nyckel finns.

Lambrekäng saknas.

Ämbetsmästare 1744. Rokokomästare. Gjorde en stor mängd möbler i olika modeller.