375
471359

BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. Skivan signerad Haupt.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 620 - 3 050 EUR
2 740 - 3 190 USD
Klubbat pris
46 000 SEK

Fanerad med mahogny. Beslag och lister av mässing. Skiva av kolmårdsmarmor märkt med rödkrita "Haupt No 3" (Georg Haupt, mästare i Stockholm 1770-84). Tre lådor. Längd 120, bredd 59,5, höjd 84 cm. Nyckel medföljer. Nyckel finns.

Skivan ej ursprungligen tillhörande byrån.