374
471392

BYRÅ, av Anders Scherling (mästare i Stockholm 1771-1809). Sengustaviansk.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 500 - 4 370 EUR
3 690 - 4 610 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Fanerad med mahogny. Beslag av mässing. Skiva av vit marmor. Tre lådor. I den översta lådan tre smålådor, varav en signerad ASL samt med Stockholms hallstämpel 1785. Längd 73, bredd 48, höjd 84 cm. Nyckel medföljer.