373
444256

BYRÅ. Gustaviansk, 1700-talets slut. Möjligen av Westring i Gränna.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med rot, björk, plommon, lönn och färgat lövträ. Beslag av mässing. Skrivskiva, tre mindre lådor samt två större lådor. Inläggningar av lagerupphängd figurmedaljong flankerad av grillageverk med blomrosetter. Längd 92, bredd 48, höjd 76 cm.

Auktionens byrå liknar en grupp osignerade byråar som har alrotsfanerad skiva, halvmånformade ringhandtag och inläggningar som är starkt inspirerade av de stora gustavianska mästarna i Stockholm. Mästaren bakom auktionens byrå tycks närmast ha hämtat dekorschema från Fredrich Iwersson (jämför byrå i Nordiska museets möbler från svenska herremanshem, Sigurd Wallin 1979, del II, nr 490, sid. 81). Tyvärr saknar vi fortfarande mycket kunskap om möbelsnickarnas produktion i Sverige utanför Stockholm. Jämför byrå såld på Bukowskis nov. 1996, auktion 502, katnr 374, som enligt uppg. var gjord av Westring i Gränna. Jämför även byrå såld på Bukowskis våren 2009, auktion 552, katnr 813.