380
463329

SEKRETÄR, av Niklas Korp, signerad (mästare i Stockholm 1763-1800). Gustaviansk.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 540 - 8 720 EUR
6 840 - 9 120 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med mahogny, jakaranda, plommon och lönn. Beslag av förgylld mässing. Bakom klaff fack samt 24 lådor. Undertill tre lådor. Inläggningar av lagerkvistar och rosettupphängda medaljonger med vasakärve. Längd 106, bredd 63, höjd 111 cm. Nyckel medföljer.

Fanerskador, torksprickor. Lösa beslag.

Sylvén, Torsten, Mästarnas möbler, jfr möbel sid. 217.

Hallrättsmästare 1771. Arbetade i rokoko fram till 1770 talets slut sedan i gustaviansk stil. Via gesällvandring bekant med och influerad av arbeten från Paris. Typisk på gustavianska byråer cirkelrund krans med glesa svängda linjer som binder kransen.