379
430455

SEKRETÄR, av Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813). Gustaviansk.

Utropspris
300 000 - 500 000 SEK
26 600 - 44 400 EUR
27 800 - 46 300 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med björk, lönn, amarant och jakaranda. Beslag av förgylld mässing. Skiva av röd kalksten. Upptill låda. Bakom klaff fack- och lådinredning. Nedtill fack bakom dörrpar. Inläggningar av kvinna i profil i medaljong upphängd i bandrosett och flankerad av lagerkvistar. Nedtill pilbåge, pilkoger och fackla. Märkt med etikett i översta lådan "GOTTLIEB IVERSSON Kongl Slotts Snickare och Schatullmakare I STOCKHOLM". Längd 91, bredd 45, höjd 126,5 cm. Nycklar medföljer.

Stenskiva med kantskador.

Proveniens

Tidigare i bankiren Alfred Berg samlingar, såld på auktionen efter honom, Bukowskis våren 1922. Katalognummer 119.