391
471400

POTTSKÅP. Tillskrivet Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustavianskt.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
55 000 SEK

Fanerat med mahogny, lönn och amarant. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Inläggningar av rosettupphängda medaljonger. Längd 51,5, bredd 35, höjd 77 cm. Nyckel medföljer.

Ämbetsmästare 1773. Utförde främst gustavianska möbler sign IHS.