422
470323

KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-tal. Rokoko. Med kronprins Gustavs (III) ägarmärkning.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 490 - 5 230 EUR
3 650 - 5 470 USD
Klubbat pris
42 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld. Med bladhölstrade fotavslutningar. Ägarmärkning på ryggens ram.

Maskstungen.

Proveniens

Den eleganta armlänstolen är brännstämplad med ett G under en öppen krona, vilket innebär att den ingått i kronprins Gustavs (sedermera Gustav III) enskilda egendom.

Tyget framtaget av Almgrens 1897, vävdes upp första gången ett par år senare.