423
470321

KARMSTOLAR, ett par. Rokoko, 1700-talets andra hälft.

Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
11 000 - 13 100 EUR
11 400 - 13 700 USD
Klubbat pris
140 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Vitmålade och bronserade. Lös stoppad rygg och sits. Rikt snidad dekor av musselformationer, rocailler och akantusblad.

Tilläggslista

Korrekt proveniens: Inköpta i Sten Rockes antikaffär i Stockholm, 1958. Från herresäte i Västergötland.

Proveniens

Inköpta i Sten Rockes antikaffär i Stockholm, 1958. Från herresäte i Västergötland.