461
434626

SPEGLAR, ett par, av Ehrhart Göbel 1760 (spegelmakare i Stockholm 1744-64). Rokoko.

Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
17 700 - 26 600 EUR
18 500 - 27 800 USD
Klubbat pris
200 000 SEK

Snidade, förgyllda och bronserade. I ramen infällt blått spegelglas. Krönande musselformation. Båda signerade med pappersetikett "Tilwärkadt i Stockholm af Ehrhart Göbel Ao 1760". Höjd 155, bredd 67 cm.

Proveniens

Ebba Malmborg, Svenska Hem 1931, se bild sid. 149.

Sylvén, Torsten, Speglar, Spegelmakare och Fabrikörer i Sverige, 1650-1850, en av auktionens speglar pryder bokens omslag, samt avbildas på helsida sid. 141.

Ehrhart Göbel, född ca 1690, härstammade från en glasarbetarsläkt från Böhmen, som invandrade till Sverige och var verksamma vid Limmareds glasbruk. Ehrhart var mellan åren 1736-44 verksam vid Björknäs glasbruk. 1744 fick han tillstånd av Hallrätten i Stockholm att inrätta ett glassliperi för att kunna slipa dekor och avfasade kanter på spegelglas. 1751 blev han kompanjon med Petter Johansson Helin och hade tillsammans med honom spegeltillverkning och handelsbod i sitt hus vid Storkyrkobrinken nr 10. Den framstående spegeltillverkaren Niclas Meunier var lärling hos Ehrhart ca 1744-50. Efter Ehrharts död 1764 drev hans änka Anna Catharina f. Hjort verkstaden vidare till 1770-talets början med hjälp av deras son Christian.