470
452285

SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld och bronserad. Rikt skuren dekor med pärlstav, kärve och räfflad medaljong. Signerad IÅ, med Stockholms hallstämpel 17??. Höjd 138 cm, bredd 53 cm.

Spegelmakare. En av Sveriges mest framstående och produktiva spegelmakare. Arbetade främst i rokokons och den gustavianska formspråket.