491
459928

AMPEL, för tre ljus. Sverige, 1800-talets början. Empire.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Förgylld och patinerad brons. Ljusarmar i form av örnhuvuden. Höjd 130 cm.

Rester och hål i ljusmanschetter efter elmontering.

Proveniens

Bellinga slott, Skåne.