498
408086

KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 730 - 7 640 EUR
6 510 - 8 680 USD
Klubbat pris

Förgylld och patinerad brons. Rektangulärt postament med vapentrofé. Stående Mars resp. Minerva vid bladhölstrade skaft med lagerkrans. Svängda bladornerade ljusarmar. Höjd 52,5 cm.