Höstens Klassiska 577

1741 föremål
497. KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
499. KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
500. KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Louis XVI, omkring år 1800.
Klubbat pris
39 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
503. KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
504. BORDSLAMPA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
505. BORDSLAMPA. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Louis XVI-stil.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
506. BORDSLAMPA. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
507. BORDSLAMPA, Frankrike 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
508. LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
509. BORDSLAMPOR, ett par. Frankrike, 1800-talets slut. Empirestil.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
511. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
512. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
513. LJUSSTAKAR, ett par. England, 1700-talets andra hälft. George III.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
514. LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
515. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
517. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
519. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
521. LJUSSTAKAR, ett par. Barock, 1600-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
522. LJUSSTAKAR, ett par. Troligen från Holländska asiatiska kolonierna.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
523. LJUSSTAKE, för två ljus. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
524. LJUSSTAKE, för två ljus. Sverige, 17/1800-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
526. LJUSSTAKAR, ett par, av Olof Roos (mästare i Östhammar 1782-1808). Rokoko.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
528. SPELSTAKAR, ett par. Gustavianska, stämplade 1785.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
529. LJUSSTAKAR, ett par, av Peter Gillman Stockholm 1789. Gustavianska.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
533. SENAPSKANNA, av Petter Åberg (mästare i Stockholm 1748-1766).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
534. POTTA S.K. BOURDALOU, av Carl Sauer (mästare i Stockholm 1737-1779).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
535. AUTOMATUR. Augsburg, omkring 1630.
Klubbat pris
300 000 SEK
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
537. GOLVUR. Holland, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
539. KONSOLUR. Frankrike, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
540. VÄGGPENDYL, av George Causard, urmakare i Paris 1770-89. Louis XVI.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
544. VÄGGPENDYL. Frankrike, 1800-tal. Louis XV-stil.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
545. BAROMETER. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Louis XVI.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
547. BORDSPENDYL. Parisarbete, 1770/80-tal. Louis XVI.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
548. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
549. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
550. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
551. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
555. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
556. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
557. BORDSUR, mästerstycke av Nils Kullberg 1822. Empire.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
558. SKEPPSKRONOMETER. Parkinson & Frodsham, London, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
559. URNOR MED LOCK, ett par. Älvdalen, 1800-talets början. Sengustavianska.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
560. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
561. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
562. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
563. URNA.  Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
564. URNOR, ett par. Älvdalen, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
565. SKÅL PÅ FOT. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
566. SKÅL PÅ FOT. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
571. SMÖRASK MED LOCK. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
572. SMÖRASK MED LOCK. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
576. BORDSPLATEAU. Frankrike, 1700-talets slut. Directoire.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
578. URNOR, ett par. 1800-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 18 000 SEK
579. TAZZA. Troligen Italien, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
580. URNA med LOCK. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
581. A RARE AND LARGE RHYTON VASE. French Empire, early 19th century.
Klubbat pris
500 000 SEK
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
582. SKÅL. Sydtyskland, troligen Nürnberg, 1500-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
583. SKÅL. Sydtyskland, troligen Nürnberg, 1500-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
584. FAT. Sydtyskland, möjligen Nürnberg, 1500-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
585. FAT. Sydtyskland, möjligen Nürnberg, 1500-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
586. FAT. Nordeuropa/Tyskland, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
Klubbat pris
10 200 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
588. SKED. Europa, 1400-talets slut/1500-talets början.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
589. ASK med lock. Barock, daterad 1730.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
590. ASK med lock. Sverige, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
591. ASK med lock, daterad 1782.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
592. EMALJPLAKETT. Sannolikt Holland, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
594. REGENTLÄNGD, 22 stycken. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

280. Anders Widoff, "Grammatik: 1 och 2".
Utropspris
180 000 - 200 000 SEK
Budhistorik
185 000

ditt bud
180 000

ditt bud
175 000

ditt bud
170 000

ditt bud
165 000

ditt bud
160 000

ditt bud
155 000

ditt bud
150 000

ditt bud
145 000

ditt bud
Aktuellt bud:
185 000 SEK