587
454642

FAT. Flamländskt/Nederländskt, möjligen Mechelen, 1600/1700-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
10 200 SEK

Mässing. Driven och punsad dekor. Adam och Eva vid Kunskapens träd. Brämet med spetsovala bucklor. Diam 57,5 cm.

Proveniens

Katalog över värdefull inre lösegendom å auktion vid Skottorps säteri, Skottorp slott, 26-29 oktober 1978, troligen del av katalognr 70. From the home of the antique dealers Maj och Carl-Axel Persson, Malmö.

Onno ter Kuile/Rijksmuseum (Amsterdam), Catalogi van de verzameling kunstnijverheid van het Rijksmuseum te Amsterdam. 1, Koper & brons, Staatsuitgeverij, 's-Gravenhage, 1986. s. 178, nr 246-247.
Kunstwerken uit de eeuw van Rubens in Antwerpse kerken en kloosters, Tentoonstelling 29 april – 18 september 1977, Stad Antwerpen/Sint-Jacobskerk, jmf. s. 152f, nr 165-166.