588
446699

SKED. Europa, 1400-talets slut/1500-talets början.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 620 - 3 050 EUR
2 740 - 3 190 USD
Klubbat pris
25 000 SEK

Kopparlegering. Bladet med inskription "help o maria". Längd 12,5 cm.

Skaftet lagat.

Proveniens

Funnen i jorden sydväst om Garpenberg på 1930-talet.

Möjligen har skeden koppling till Gudsberga kloster, som ligger norr om fyndplatsen vid Garpenberg. Gudsberga, ett cisterciensiskt munkkloster, grundades 1486 genom en gåva från häradshövdingen över Dalarna, riddaren Ingel Jönsson Hjorthorn, och hans hustru Birgitta Sonedotter. Det kom att bli Sveriges sista munkkloster av cisterciensorden samt Dalarnas enda kloster.