547
455133

BORDSPENDYL. Parisarbete, 1770/80-tal. Louis XVI.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Förgylld brons. Urhus krönt med moln- och strålformationer samt stjärna, uppburet av häst flankerad av Amor och tupp. Sockel med lagergirlander och porträttmedaljong, troligen föreställande Ludvig XVI. Vitemaljerad urtavla märkt "LE NEPVEU A PARIS" (flera urmakare med detta namn i Paris vid 1700-talets slut). Höjd 41, längd 25 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Lösa visare.