548
479019

BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

Förgylld och patinerad brons. Jaktgudinnan Diana sittande på klippformation. Sockel med vapentrofé. Urtavla märkt "VIEL- ROBIN H.r du J.din du Roi" (horloger du Jardin du Roi, nämnd 1830). Längd 49, höjd 65 cm. Pendel och nyckel medföljer.