Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 577

 
1741 föremål
34. Ernst Josephson, Oscar II.
34. Ernst Josephson, Oscar II.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1486. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1486. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1548. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1548. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1365. FIGURIN, elfenben. Qing dynastin, omkring 1900.
1365. FIGURIN, elfenben. Qing dynastin, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1312. TARA, patinerad kopparlegering. Tibet, 1800-tal eller äldre.
1312. TARA, patinerad kopparlegering. Tibet, 1800-tal eller äldre.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1171. Patek Philippe - Nautilus. Stål/guld. Automatisk. 36 x 33,5 mm. Maj 2000.
1171. Patek Philippe - Nautilus. Stål/guld. Automatisk. 36 x 33,5 mm. Maj 2000.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 65 000 SEK
432. KARMSTOLAR, par. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.
432. KARMSTOLAR, par. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1302. TEMPELKLOCKA, brons. Sen Ming/tidig Qing dynasti.
1302. TEMPELKLOCKA, brons. Sen Ming/tidig Qing dynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1263. FIGURIN, lergods. Troligen Tang dynastin (618-907).
1263. FIGURIN, lergods. Troligen Tang dynastin (618-907).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
334. Peter Adolf Hall, Man iförd blå frack.
334. Peter Adolf Hall, Man iförd blå frack.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1727. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1727. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1571. TALLRIKAR, 24 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1571. TALLRIKAR, 24 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1521. CABARET, sex delar, emalj på koppar. Qing dynastin, 1700-tal.
1521. CABARET, sex delar, emalj på koppar. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1121. RING med lapis lasuli med briljantslipade diamanter, totalt ca  0.68 ct.
1121. RING med lapis lasuli med briljantslipade diamanter, totalt ca 0.68 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
956. RING, platina med briljantslipad diamant, 2.08 ct.
956. RING, platina med briljantslipad diamant, 2.08 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 90 000 SEK
22. Bruno Liljefors, Jägare med jakthundar och räv.
22. Bruno Liljefors, Jägare med jakthundar och räv.
Klubbat pris 
250 000 SEK
Utropspris
250 000 - 275 000 SEK
867. RING med briljantslipad diamant 1.74 ct enligt gravyr. Kvalitet ca H/VVS2.
867. RING med briljantslipad diamant 1.74 ct enligt gravyr. Kvalitet ca H/VVS2.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
90 000 - 100 000 SEK
870. ARMBAND med briljant- och gammalslipade diamanter totalt ca 18.00 ct. Art Déco.
870. ARMBAND med briljant- och gammalslipade diamanter totalt ca 18.00 ct. Art Déco.
Klubbat pris 
230 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
154. Carl Milles, Poseidon.
154. Carl Milles, Poseidon.
Klubbat pris 
175 000 SEK
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
1230. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 213 x 147,5 cm.
1230. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 213 x 147,5 cm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
773. TEKÖK, av Pehr Zethelius, Stockholm 1798. Gustavianskt.
773. TEKÖK, av Pehr Zethelius, Stockholm 1798. Gustavianskt.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
812. Gustaf Möllenborg Stockholm 1874. Bestickuppsättning, 148 delar.
812. Gustaf Möllenborg Stockholm 1874. Bestickuppsättning, 148 delar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
173. Anton Melbye, Fyr i Stora Bält.
173. Anton Melbye, Fyr i Stora Bält.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
764. KAFFEKANNA, av Zacharias Ekfelt, Arboga 1771. Rokoko.
764. KAFFEKANNA, av Zacharias Ekfelt, Arboga 1771. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
1314. VAS, brons. Qing dynastin, 1700-tal.
1314. VAS, brons. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1524. FAT, porslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1524. FAT, porslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1525. KRUKA med LOCK, porslin, Qing dynastin 1700-tal.
1525. KRUKA med LOCK, porslin, Qing dynastin 1700-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
500. KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Louis XVI, omkring år 1800.
500. KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Louis XVI, omkring år 1800.
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
269. JACOBUS STORCK, Uppfodrad duk. Ej sign.
269. JACOBUS STORCK, Uppfodrad duk. Ej sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
136. Axel Petersson Döderhultarn, "Beväringsmönstring", (7).
136. Axel Petersson Döderhultarn, "Beväringsmönstring", (7).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
209. Pehr Hilleström, "I ritskolan".
209. Pehr Hilleström, "I ritskolan".
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
1331. BORD, hardwood. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
1331. BORD, hardwood. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
256. Abraham Janssens Hans efterföljd, Pomona, trädgårdens gudinna.
256. Abraham Janssens Hans efterföljd, Pomona, trädgårdens gudinna.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
446. STOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
446. STOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
260. PIETER CASTEELS III, tillskriven, olja på duk, ej signerad.
260. PIETER CASTEELS III, tillskriven, olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
180. Thorolf Holmboe, "Midnattsol Lofoten".
180. Thorolf Holmboe, "Midnattsol Lofoten".
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
178. Axel Ender, Slädfärd.
178. Axel Ender, Slädfärd.
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
750. DOSA, ostämplad c:a 1700. Barock.
750. DOSA, ostämplad c:a 1700. Barock.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
276. Abraham Jansz Begeyn, Pastoralt landskap med vilande herdinna.
276. Abraham Jansz Begeyn, Pastoralt landskap med vilande herdinna.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
292. Egbert van Heemskerk Hans krets, Interiör från värdshus.
292. Egbert van Heemskerk Hans krets, Interiör från värdshus.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
249. Michiel van Mierevelt Tillskriven, Damporträtt.
249. Michiel van Mierevelt Tillskriven, Damporträtt.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1303. VASER, ett par, brons. Ming dynastin (1368-1644).
1303. VASER, ett par, brons. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
843. RING med briljantslipad diamant ca 1.75 ct. Kvalitet ca H/VS2.
843. RING med briljantslipad diamant ca 1.75 ct. Kvalitet ca H/VS2.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
90 000 - 100 000 SEK
280. Matthijs Voet Tillskriven, Mötet mellan Kung David och Abigail.
280. Matthijs Voet Tillskriven, Mötet mellan Kung David och Abigail.
Klubbat pris 
400 000 SEK
Utropspris
500 000 - 700 000 SEK
568. SKÅL på FOT. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
568. SKÅL på FOT. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1371. FIGURIN, elfenben. Goa, troligen 1700-tal eller äldre.
1371. FIGURIN, elfenben. Goa, troligen 1700-tal eller äldre.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
560. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
560. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
564. URNOR, ett par. Älvdalen, 1800-talets första hälft.
564. URNOR, ett par. Älvdalen, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
566. SKÅL PÅ FOT. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
566. SKÅL PÅ FOT. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
561. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
561. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
567. SKÅL på FOT. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
567. SKÅL på FOT. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
562. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
562. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
559. URNOR MED LOCK, ett par. Älvdalen, 1800-talets början. Sengustavianska.
559. URNOR MED LOCK, ett par. Älvdalen, 1800-talets början. Sengustavianska.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
565. SKÅL PÅ FOT. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
565. SKÅL PÅ FOT. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
569. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
569. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
572. SMÖRASK MED LOCK. Empire, 1800-talets början.
572. SMÖRASK MED LOCK. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
573. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
573. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
571. SMÖRASK MED LOCK. Empire, 1800-talets början.
571. SMÖRASK MED LOCK. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
570. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
570. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
563. URNA.  Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
563. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
579. TAZZA. Troligen Italien, 1800-tal.
579. TAZZA. Troligen Italien, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
688. GALLERSKÅL med FAT, fajans. Rörstrand, daterad 20/10 (17)73.
688. GALLERSKÅL med FAT, fajans. Rörstrand, daterad 20/10 (17)73.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
355. BYRÅ. Fredrik I:s tid. Senbarock.
355. BYRÅ. Fredrik I:s tid. Senbarock.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
198. Per Krafft d.ä., Ung dam torkandes en tår.
198. Per Krafft d.ä., Ung dam torkandes en tår.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
199. Ulrica Fredrica Pasch Tillskriven, Flicka med ros.
199. Ulrica Fredrica Pasch Tillskriven, Flicka med ros.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
297. Pehr Nordqvist, Norsholms gamla herrgård och borgruin, Östergötland.
297. Pehr Nordqvist, Norsholms gamla herrgård och borgruin, Östergötland.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK