Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 577

 
1741 föremål
957. RING med smaragdslipad smaragd 5.50 ct (Zambia) Sidostenar totalt 2.35 ct.
957. RING med smaragdslipad smaragd 5.50 ct (Zambia) Sidostenar totalt 2.35 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
250 000 - 270 000 SEK
499. KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.
499. KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1016. MANSCHETTKNAPPAR, Van Cleef & Arpels, med lejonmaskaroner. Serienummer B9057R3.
1016. MANSCHETTKNAPPAR, Van Cleef & Arpels, med lejonmaskaroner. Serienummer B9057R3.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1184. KINESISK ROCK, siden. Höjd 101,5 cm. Omkring 1900.
1184. KINESISK ROCK, siden. Höjd 101,5 cm. Omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
1225. ANTIK SILKE KINA. 267,5 x 180 cm.
1225. ANTIK SILKE KINA. 267,5 x 180 cm.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1185. KINESISK VÄST, siden. Höjd 140 cm. Omkring 1900.
1185. KINESISK VÄST, siden. Höjd 140 cm. Omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
1512. BRICKA, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1512. BRICKA, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1518. SPEGELLAMPETT, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1518. SPEGELLAMPETT, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1523. TAZZA, emalj på koppar. Qing dynastin, 1800-tal.
1523. TAZZA, emalj på koppar. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
134. Carl Larsson, "Flicka på huk".
134. Carl Larsson, "Flicka på huk".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 6 000 SEK
1722. VAS med LOCK, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
1722. VAS med LOCK, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
701. TALLRIK, porslin. Frankrike, omkring 1800.
701. TALLRIK, porslin. Frankrike, omkring 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1671. KRUKA, porslin. Ming dynastin, 1500-tal.
1671. KRUKA, porslin. Ming dynastin, 1500-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
896. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter totalt ca 1.85 ct.
896. ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter totalt ca 1.85 ct.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
749. KALK, ostämplad, troligen Spanien 1600-talets förra hälft.
749. KALK, ostämplad, troligen Spanien 1600-talets förra hälft.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
733. KOVSH, av Ivan Chlebnikov, Moskva 1899-1908.
733. KOVSH, av Ivan Chlebnikov, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
288. JAN JACOBSZ. VAN DER CROOS (HOLLAND), Olja på pannå.
288. JAN JACOBSZ. VAN DER CROOS (HOLLAND), Olja på pannå.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
909. COLLIER med olikslipade diamanter totalt 50.50 ct, kvalitet ca F-H/VS-SI.
909. COLLIER med olikslipade diamanter totalt 50.50 ct, kvalitet ca F-H/VS-SI.
Klubbat pris 
800 000 SEK
Utropspris
900 000 - 1 000 000 SEK
1110. RING med diamanter, mittsten 4.03 ct H/IF, ca 3.00 ct runt om.
1110. RING med diamanter, mittsten 4.03 ct H/IF, ca 3.00 ct runt om.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
750 000 - 800 000 SEK
1597. SKÅL, porslin. Qing dynastin (1644-1912), med Qianlongs märke.
1597. SKÅL, porslin. Qing dynastin (1644-1912), med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1324. GUANYIN på ELEFANT, brons. Qing dynastin, 1800-tal.
1324. GUANYIN på ELEFANT, brons. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
423. KARMSTOLAR, ett par. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
423. KARMSTOLAR, ett par. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
140 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
300. Carl Johan Hjelm, Slaget vid Ölands norra udde 1564.
300. Carl Johan Hjelm, Slaget vid Ölands norra udde 1564.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1076. COLLIER i sammet, med briljantslipsde diamanter totalt ca 1.00 ct.
1076. COLLIER i sammet, med briljantslipsde diamanter totalt ca 1.00 ct.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
138. Axel Petersson Döderhultarn, Vallpojke med kalv (2).
138. Axel Petersson Döderhultarn, Vallpojke med kalv (2).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1170. ARMBANDSUR, herr, LeCoultre, kronograf, 18k guld. Vikt ca 102g.
1170. ARMBANDSUR, herr, LeCoultre, kronograf, 18k guld. Vikt ca 102g.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 32 000 SEK
1338. ASK med LOCK, lack. Qing dynastin, 1700-tal.
1338. ASK med LOCK, lack. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1704. PENSELSTÄLL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1704. PENSELSTÄLL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK