741
477992

BREVPRESS. Frankrike, 1800-talets första hälft.

Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
437 - 525 EUR
461 - 553 USD
Klubbat pris
4 000 SEK

Glas. Framsida med sulfidporträtt av Nikolaus I av Ryssland (1796-1855). Otydligt signerad. Frånsidan med rutslipad dekor. 9,7x8,3 cm.

Små nagg.

Jokelson, Paul, Sulphides, The art of cameo incrustation, 1968, jfr brevpress sid 56.