94
477852

Carl Larsson

(Sverige, 1853-1919)
Utropspris
2 000 000 - 2 500 000 SEK
177 000 - 222 000 EUR
185 000 - 231 000 USD
Klubbat pris
Carl Larsson
(Sverige, 1853-1919)

Flicka med skridskor, interiör från skolhushållet i Falun

Signerad C.L. och daterad 1917. Akvarell på papper uppfäst på duk 75 x 52,5 cm.

Tilläggslista

Akvarell på papper uppfäst på duk 75 x 52,5 cm. / Watercolour on paper mounted on canvas 75 x 52.5 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner, Stockholm, auktion 526, "Internationella höstauktionen", 3-6 december 2002, kat nr 280.
Privatsamling.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, utställning anordnad i samarbete med Nationalmuseum, "Carl Larsson. Minnesutställning", sept-okt 1953, kat nr 363.

Ulwa Neergaard, "Carl Larsson. Signerat med pensel och penna", 1999, upptagen i katalogdelen under år 1917, sid 165 som nr 1702.

Katalognumret omgärdas av ett inte obetydligt mått av mystik. När akvarellen visades på Carl Larssons stora minnesutställning på Liljevalchs Konsthall i Stockholm 1953, ställdes den ut under katalognummer 363. Ett närmare studium av utställningskatalogen ger följande på hand: ”363 Porträtt av konstnärens dotter. Sign. C.L. 1917. A. 70 x 90”. Även om signering, datering, teknik och (ev.) motiv tycks stämma överens med föreliggande akvarell, gör Liljevalchs kataloguppgifter gällande att utställningens akvarell var av avvikande såväl mått som format?

Mystiken tätnar ytterligare när Liljevalchs katalog listar totalt fyra stycken akvareller av konstnären vilka inte bara samtliga är utförda år 1917 utan dessutom avbildar konstnärens barn. Förutom ovan anförda kat nr 363 rör det sig om kat nr 364 (”Suzanne vid bordet”), 365 (”Lisbeth”) och 366 (”Esbjörn i nattrock”). Konstnärens barnbarn Ulwa Neergaard skriver nämligen i sin omfattande levnadsskildring över Carl Larsson (”Carl Larsson. Signerat med pensel och penna”, 1999): ”Från 1917 finns det endast tre kända målningar, där Carl Larsson använt sina egna barn som modeller. En av orsakerna är att de nu vuxna barnen, det vill säga alla utom Esbjörn, inte längre bor hemma”.

Äldsta dottern Suzanne var sedan 1911 gift med läkaren Pontus Ranström och bodde med honom och deras tre barn i Älvkarleö. Lisbeth hade utbildat sig till sjukgymnast och var år 1917 verksam som detta i Hamburg i Tyskland. Den två år yngre Brita utexaminerades även hon som legitimerad sjukgymnast på våren 1916 och var, också hon, sedan dess anställd i Hamburg. Yngsta dottern Kersti utbildade sig på Lantmannaskolan i Mora och var i samband med det under långa tider inneboende hos Anders och Emma Zorn.

Vem är det då som Carl Larsson avbildat i samband med en förestående eller nyss avslutad skridskotur? Vissa ledtrådar står att finna i kompositionens enskilda detaljer. Vi vet att Carl Larsson samma år avbildade sonen Esbjörn, vid tillfället konvalescent efter en svår lunginflammation. I den akvarellen, ”Esbjörn i nattrock” / ”Esbjörn som konvalescent” återfinns enskilda inslag vilka återkommer i auktionens komposition. Vi känner ex. vis igen det vitmålade barockskåpet samt den vita rokokostolen. Då akvarellen med Esbjörn dokumenterat utfördes i familjens s.k. skolhushåll på Blindgatan i Falun borde det samma gälla för auktionens akvarell.
Även den svarta basalt-kannan, möjligen tillverkad av Wedgwood, finns med i bägge akvarellerna.

Carl Larssons typiska blomsterarrangemang utgörs i föreliggande katalognummer av påskliljor och tulpaner, vilket bör peka på att målningen är utförd under våren. Eventuellt, med tanke på skridskorna, rör det sig om tidig vår när isarna fortfarande bär trots att vårblommorna sakta tittar fram i solvarma skyddade lägen.

Men, som sagt, vem är då modellen? Möjligtvis rör det sig om en ung flicka knuten till hushållet i Falun eller någon annan ung dam som fanns tillhands som modell.

Formgivare