93
464524

Hanna Hirsch-Pauli

(Sverige, 1864-1940)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
526 - 701 EUR
547 - 729 USD
Klubbat pris
Hanna Hirsch-Pauli
(Sverige, 1864-1940)

"Olga"

Signerad HP och daterad Särö -96. Blandteknik 18 x 11 cm.

Proveniens

Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, "Hanna och Georg Paulis samling", auktion II, 5-6 november 1942, kat nr 107.
Advokat Kjell Sjöstedt (inköpt på ovanstående auktion).
Privatsamling.