95
435273

Elsa Beskow

(Sverige, 1874-1953)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Elsa Beskow
(Sverige, 1874-1953)

"Dags visor"

Visillustrationer, fem stycken. Signerade EB. Akvarell. 22 x 23,5; 21,5 x 11; 20,5 x 14,5; 13,5 x 17 samt 11 x 17 cm.

Jenna Oterdahl, "Dags visor och teckningar av Elsa Beskow. Musik av Alice Tegnér", 1911, omslag samt sid 12, 14, 27 och 29.

Visorna är: "Körsbär" (sid 14), "Lilla syster" (sid 12), "Äta middag" (sid 29) samt "Vinden" (sid 27). Pojken som ligger i gräset är omslagsbild.