Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 577

 
1741 föremål
335. "Gustaf II Adolf" (1594-1632).
335. "Gustaf II Adolf" (1594-1632).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
467. SPEGEL. Stockholmsarbete 1774, transition rokoko/gustaviansk.
467. SPEGEL. Stockholmsarbete 1774, transition rokoko/gustaviansk.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
519. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
519. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
497. KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.
497. KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
101. Nils Kreuger, "Skizzbok".
101. Nils Kreuger, "Skizzbok".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
294. PETRUS VAN SCHENDEL. Pannå. Signerad P.V.S.
294. PETRUS VAN SCHENDEL. Pannå. Signerad P.V.S.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
271. Gysbrechts Leytens Hans efterföljd, Jesu dop.
271. Gysbrechts Leytens Hans efterföljd, Jesu dop.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
522. LJUSSTAKAR, ett par. Troligen från Holländska asiatiska kolonierna.
522. LJUSSTAKAR, ett par. Troligen från Holländska asiatiska kolonierna.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
218. Joseph Magnus Stäck, "Utsikt över Stockholm från Mälaren".
218. Joseph Magnus Stäck, "Utsikt över Stockholm från Mälaren".
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
42. Bruno Liljefors, Fällande gäss.
42. Bruno Liljefors, Fällande gäss.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
316. Kullens fabrik.
316. Kullens fabrik.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
226. Fredric Westin, "Vårblommorna och lärkan".
226. Fredric Westin, "Vårblommorna och lärkan".
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
234. Kilian Zoll, Pojkar som vattnar hästar.
234. Kilian Zoll, Pojkar som vattnar hästar.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1116. COLLIER med droppslipad akvamarin 12.55 ct, diamanter totalt 1.59 ct.
1116. COLLIER med droppslipad akvamarin 12.55 ct, diamanter totalt 1.59 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
28 000 - 30 000 SEK
991. RING med safir 5.74 ct diamanter totalt 1.70 ct.
991. RING med safir 5.74 ct diamanter totalt 1.70 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 55 000 SEK
986. RING med safir 4.32 ct samt briljantslipade diamanter totalt 0.99 ct.
986. RING med safir 4.32 ct samt briljantslipade diamanter totalt 0.99 ct.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
38 000 - 40 000 SEK
33. Ernst Josephson, "Man med dödskallebrosch".
33. Ernst Josephson, "Man med dödskallebrosch".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
36. Nils Kreuger, Japaniserande fantasiscen.
36. Nils Kreuger, Japaniserande fantasiscen.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1438. Lin Fengmian, Owl.
1438. Lin Fengmian, Owl.
Klubbat pris 
400 000 SEK
Utropspris
400 000 - 600 000 SEK
220. Carl Abraham Rothstén, Viggbyholm.
220. Carl Abraham Rothstén, Viggbyholm.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
591. ASK med lock, daterad 1782.
591. ASK med lock, daterad 1782.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
685. GLASSERVIS, 104 delar. Kosta, 1900-tal.
685. GLASSERVIS, 104 delar. Kosta, 1900-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1507. SADEL samt STIGBYGLAR, ett par, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
1507. SADEL samt STIGBYGLAR, ett par, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
301. Axel Fredrik Cederholm Tillskriven, Flanörer vid Gustaf III:s paviljong på Haga.
301. Axel Fredrik Cederholm Tillskriven, Flanörer vid Gustaf III:s paviljong på Haga.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
687. APOTEKSKRUS, fajans. Rörstrand, 1764.
687. APOTEKSKRUS, fajans. Rörstrand, 1764.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1151. FICKUR, herr, Savonett, Ch Suchy & Fils, Prag. 14k guld. Vikt ca116g.
1151. FICKUR, herr, Savonett, Ch Suchy & Fils, Prag. 14k guld. Vikt ca116g.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
151. Nils Möllerberg, "Salome".
151. Nils Möllerberg, "Salome".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
510. LÄSLAMPA, för två ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.
510. LÄSLAMPA, för två ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
588. SKED. Europa, 1400-talets slut/1500-talets början.
588. SKED. Europa, 1400-talets slut/1500-talets början.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
206B. BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.
206B. BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1747. VAS, porslin. Republik, 1900-tal, med Qianlong sigillmärke.
1747. VAS, porslin. Republik, 1900-tal, med Qianlong sigillmärke.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
343. Albrecht Dürer, "Die Geburt Christi", ur: "Das Marienleben".
343. Albrecht Dürer, "Die Geburt Christi", ur: "Das Marienleben".
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
155. Jussi Mäntynen, "Gammelhusbond".
155. Jussi Mäntynen, "Gammelhusbond".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
150. Axel Ebbe, "Harmoni i hushåled".
150. Axel Ebbe, "Harmoni i hushåled".
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
157. Carl Fagerberg, Sittande björn.
157. Carl Fagerberg, Sittande björn.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
575. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
575. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
512. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
512. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1270. VINKOPPAR, två stycken, keramik. Troligen Tang dynastin (618-907).
1270. VINKOPPAR, två stycken, keramik. Troligen Tang dynastin (618-907).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1414. VAS, nefrit, Kina. Arkaiserande.
1414. VAS, nefrit, Kina. Arkaiserande.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1265. KRUKA och SKÅL, keramik. Tang dynastin (618-906).
1265. KRUKA och SKÅL, keramik. Tang dynastin (618-906).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1482. TALLRIKAR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1482. TALLRIKAR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
427. KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
427. KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
230. Per Daniel Holm, Stugor i hage vid Åresjön; Åreskutan i bakgrunden.
230. Per Daniel Holm, Stugor i hage vid Åresjön; Åreskutan i bakgrunden.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
255. Sebastiaen Vrancx, Kavalleribatalj.
255. Sebastiaen Vrancx, Kavalleribatalj.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
426. KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
426. KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1481. TALLRIKAR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1481. TALLRIKAR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1286. LOCK till dou-kärl, brons. Arkaiserande.
1286. LOCK till dou-kärl, brons. Arkaiserande.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1680. KRUKOR med LOCK, två stycken, porslin. Ming dynastin, 1500-tal.
1680. KRUKOR med LOCK, två stycken, porslin. Ming dynastin, 1500-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
59. Gustaf Rydberg, "Råå fiskeläge".
59. Gustaf Rydberg, "Råå fiskeläge".
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
189. Maximilien Luce, "Le viaduc d'Auteuil (Le Pont)".
189. Maximilien Luce, "Le viaduc d'Auteuil (Le Pont)".
Klubbat pris 
3 700 000 SEK
Utropspris
4 000 000 - 6 000 000 SEK
32. Anders Zorn, "Dalaröklippor II" ("I skärgården").
32. Anders Zorn, "Dalaröklippor II" ("I skärgården").
Klubbat pris 
11 250 000 SEK
Utropspris
8 000 000 - 10 000 000 SEK
214. Alexander Roslin, "Anne Vallayer-Coster" (1744-1818).
214. Alexander Roslin, "Anne Vallayer-Coster" (1744-1818).
Klubbat pris 
1 400 000 SEK
Utropspris
1 000 000 - 1 200 000 SEK
152. Gusten Lindberg, "Eko".
152. Gusten Lindberg, "Eko".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
149. Gusten Lindberg, "Vågen".
149. Gusten Lindberg, "Vågen".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1574. SKÅLFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1574. SKÅLFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1591. TEKANNA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1591. TEKANNA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
514. LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska.
514. LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
508. LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
508. LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
219. Marcus Larsson, Fjordmotiv från Christiania.
219. Marcus Larsson, Fjordmotiv från Christiania.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
224. EDVARD BERGH, olja på duk, sign E. Bergh.
224. EDVARD BERGH, olja på duk, sign E. Bergh.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1228. MATTA, semiantik Kina, sannolikt Beijing. 353,5 x 287 cm.
1228. MATTA, semiantik Kina, sannolikt Beijing. 353,5 x 287 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
113. Anders Zorn, "Dunkelt Hörn".
113. Anders Zorn, "Dunkelt Hörn".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
129. Carl Larsson, "Esbjörn vid sitt ägande äppelträd".
129. Carl Larsson, "Esbjörn vid sitt ägande äppelträd".
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
96. Bruno Liljefors, Duvhök slående hare.
96. Bruno Liljefors, Duvhök slående hare.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
327. CARLE VAN LOO, Hans krets, rödkrita, ej signerad.
327. CARLE VAN LOO, Hans krets, rödkrita, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
133. Carl Larsson, "Rouge et Noir".
133. Carl Larsson, "Rouge et Noir".
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1372. FIGURIN, pekingglas. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1372. FIGURIN, pekingglas. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
132. Carl Larsson, "Den underliga dockan".
132. Carl Larsson, "Den underliga dockan".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
131. Carl Larsson, "Lektyr".
131. Carl Larsson, "Lektyr".
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
130. Carl Larsson, "Lisbeth och kalven".
130. Carl Larsson, "Lisbeth och kalven".
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1315. HATTSTÄLL/RÖKELSEKAR, brons, Qing dynasty, 1700-tal.
1315. HATTSTÄLL/RÖKELSEKAR, brons, Qing dynasty, 1700-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK