754
441049

KONFEKTSKÅL, icke identifierad mästarstäpel, Nürnberg (1645-1651).

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
3 000 SEK

Rester av förgyllning, oval med utvikt, vågig kant och gjutna hänklar. Driven och ciselerad dekor av blommor, i botten punsad tulpan. Längd 13 cm, vikt 73 gram.

En hänkel skadad, lagning, bristning.

För stpl se Nürnberger Goldschmiedekunst, teil I, stpl nr MZ1074.