753
447731

DRYCKESKANNA, sannolikt av Franz Johann Dreyer, Reval (v. 1664-1714). Senbarock.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris
100 000 SEK

Delvis förgylld, cylindrisk på tre fötter i form av granatäpple med bladanfanger, handtag med granatäpple som tumgrepp, på locket graverad vapenkartusch samt blomma. Höjd 20,5 cm, vikt 1 410 gram.

Två fötter något intryckta, liten bristning vid tumgreppet.

Proveniens

Sten Röings samling.