Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 577

 
1741 föremål
1221. SEMIANTIK KESHAN. 367 x 264,5 cm.
1221. SEMIANTIK KESHAN. 367 x 264,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
539. KONSOLUR. Frankrike, 1700-talets mitt.
539. KONSOLUR. Frankrike, 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
328. Giambattista Tiepolo Tillskriven, Jupiter.
328. Giambattista Tiepolo Tillskriven, Jupiter.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
141. Christian Eriksson, "Sittande Lapp".
141. Christian Eriksson, "Sittande Lapp".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
507. BORDSLAMPA, Frankrike 1800-talets början. Empire.
507. BORDSLAMPA, Frankrike 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1658. VAS, porslin. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1658. VAS, porslin. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1666. VAS, porslin. Kina, 1900-tal, med Qianlong sigillmärke i rött.
1666. VAS, porslin. Kina, 1900-tal, med Qianlong sigillmärke i rött.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
734. GLAS, fem stycken (4+1). Ryssland, 1800-tal.
734. GLAS, fem stycken (4+1). Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
684. BORDSLYSTRAR, ett par, England/Irland, 1800-tal.
684. BORDSLYSTRAR, ett par, England/Irland, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1356. SKÅL, cloisonné. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1356. SKÅL, cloisonné. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1603. FIGURIN, blanc de chine. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1603. FIGURIN, blanc de chine. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1665. VAS, porslin. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1665. VAS, porslin. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1283. VAS, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
1283. VAS, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1443. GLASMÅLNING. Qing dynastin, sent 1700-tal/omkring 1800.
1443. GLASMÅLNING. Qing dynastin, sent 1700-tal/omkring 1800.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1547. TEDOSOR, ett par snarlika, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1547. TEDOSOR, ett par snarlika, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1306. KUBERA, förgylld brons. Sinotibetansk, 1700-tal.
1306. KUBERA, förgylld brons. Sinotibetansk, 1700-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1205. MATTA, semiantik Isfahan figural, 219 x 140,5 cm.
1205. MATTA, semiantik Isfahan figural, 219 x 140,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
73. Bruno Liljefors, Sångsvanar.
73. Bruno Liljefors, Sångsvanar.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1399. PENSELBAD, nefrit. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1399. PENSELBAD, nefrit. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1355. VAS, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912), med Qianlongs märke.
1355. VAS, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912), med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
270 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
551. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
551. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
275. Paolo de Matteis Hans krets, Zigenare, pojke med flöjt och boskap.
275. Paolo de Matteis Hans krets, Zigenare, pojke med flöjt och boskap.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
284. Bartolomeo Schedoni Hans efterföljd, Den heliga familjen.
284. Bartolomeo Schedoni Hans efterföljd, Den heliga familjen.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
922. BROSCH, Art Déco, med diamanter, ca 5.00 ct.
922. BROSCH, Art Déco, med diamanter, ca 5.00 ct.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
601. BONADSMÅLNING, av Anders Eriksson i Ås. Märkt Anno 1802 AES.
601. BONADSMÅLNING, av Anders Eriksson i Ås. Märkt Anno 1802 AES.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1649. BRUSHPOT, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1649. BRUSHPOT, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
439. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
439. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1420. SKÅL med LOCK, vit sten. Kina, 1900-tal.
1420. SKÅL med LOCK, vit sten. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1391. SNUSFLASKOR, sju stycken, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
1391. SNUSFLASKOR, sju stycken, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1383. SNUSFLASKOR, fyra stycken, glas. Kina, omkring 1900.
1383. SNUSFLASKOR, fyra stycken, glas. Kina, omkring 1900.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
738. TALLRIK, porslin. Ryssland, Gardner, 1800-tal.
738. TALLRIK, porslin. Ryssland, Gardner, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1743. FAT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1743. FAT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
194. Per Krafft d.ä., "Gustaf Anton Gyldenstolpe" (1744-1827).
194. Per Krafft d.ä., "Gustaf Anton Gyldenstolpe" (1744-1827).
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1275. RÖKELSEKAR, keramik. Yuan dynastin (1279-1368).
1275. RÖKELSEKAR, keramik. Yuan dynastin (1279-1368).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1711. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1711. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
225. Gustaf Wilhelm Palm, Italiensk stadsbild med figurer.
225. Gustaf Wilhelm Palm, Italiensk stadsbild med figurer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
811. DESSERTBESTICK, 72 delar, av Fredrik och Wilhelm  Zethelius, Stockholm 1846.
811. DESSERTBESTICK, 72 delar, av Fredrik och Wilhelm Zethelius, Stockholm 1846.
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1149. Herman Dreijer (Stockholm 1709 - 1741). Silver. Ø 51 mm.
1149. Herman Dreijer (Stockholm 1709 - 1741). Silver. Ø 51 mm.
Klubbat pris 
44 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
782. BRÖDKORG, av Anders Lundqvist, Stockholm 1826. Empire.
782. BRÖDKORG, av Anders Lundqvist, Stockholm 1826. Empire.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
444. KARMSTOL. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.
444. KARMSTOL. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
215. Carl Johan Fahlcrantz, Österbybruks herrgård från söder.
215. Carl Johan Fahlcrantz, Österbybruks herrgård från söder.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
766. GRÄDDSNÄCKA, av Petter Norlin, Malmö 1784. Rokoko.
766. GRÄDDSNÄCKA, av Petter Norlin, Malmö 1784. Rokoko.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1573. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1573. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
257. Francesco Albani Hans efterföljd, Jaktgudinnan Diana.
257. Francesco Albani Hans efterföljd, Jaktgudinnan Diana.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
869. COLLIER med baguettslipade diamanter totalt 1.03 ct.
869. COLLIER med baguettslipade diamanter totalt 1.03 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
398. BRICKBORD. Sengustavianskt, 1800-talets början.
398. BRICKBORD. Sengustavianskt, 1800-talets början.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
451. STOLAR, sex stycken. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
451. STOLAR, sex stycken. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
417. SOFFA. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
417. SOFFA. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
558. SKEPPSKRONOMETER. Parkinson & Frodsham, London, 1800-talets mitt.
558. SKEPPSKRONOMETER. Parkinson & Frodsham, London, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
358. BYRÅ. Mellaneuropa, 1700-talets mitt.
358. BYRÅ. Mellaneuropa, 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
437. KARMSTOL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
437. KARMSTOL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
796. LJUSSTAKAR, ett par, av John Schofield, London 1778.
796. LJUSSTAKAR, ett par, av John Schofield, London 1778.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
221. Utsikt från Slottsbacken, vinterbild.
221. Utsikt från Slottsbacken, vinterbild.
Klubbat pris 
380 000 SEK
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
776. SERVIS, 4 delar, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1849. Nyrokoko.
776. SERVIS, 4 delar, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1849. Nyrokoko.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
557. BORDSUR, mästerstycke av Nils Kullberg 1822. Empire.
557. BORDSUR, mästerstycke av Nils Kullberg 1822. Empire.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
549. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
549. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
63. Nils Kreuger, "Gammalt hus i Katarina".
63. Nils Kreuger, "Gammalt hus i Katarina".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
46. Oskar Bergman, "Från Marstrand".
46. Oskar Bergman, "Från Marstrand".
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
98. Nils Kreuger, "Bäcken på Alvaret".
98. Nils Kreuger, "Bäcken på Alvaret".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
95. Elsa Beskow, "Dags visor".
95. Elsa Beskow, "Dags visor".
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
56. Wilhelm von Gegerfelt, Venetianskt kanalmotiv.
56. Wilhelm von Gegerfelt, Venetianskt kanalmotiv.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
403. BORD, ett par. Sverige, omkring år 1800.
403. BORD, ett par. Sverige, omkring år 1800.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
79. Nils Kreuger, "Norrbro en höstafton".
79. Nils Kreuger, "Norrbro en höstafton".
Klubbat pris 
175 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
364. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
364. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
489. LJUSKRONA, för fem ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
489. LJUSKRONA, för fem ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1332. SPELBORD, hardwood. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1332. SPELBORD, hardwood. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
44. Johan Krouthén, Landskap med blommande äppelträd och lekande barn.
44. Johan Krouthén, Landskap med blommande äppelträd och lekande barn.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
68. Johan Krouthén, "Totalvy över Linköping från Tannefors 1884".
68. Johan Krouthén, "Totalvy över Linköping från Tannefors 1884".
Klubbat pris 
220 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
492. AMPEL, för sex ljus. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
492. AMPEL, för sex ljus. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
416. BANKETTSOFFA. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
416. BANKETTSOFFA. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK