676
449592

POKAL MED LOCK, glas. 1700-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
5 000 SEK

Rik graverad och slipad dekor, centralt med Fredrik IV spegelmonogram. Blomsterdekor på kuppa och lock. Skaft med innesluten, spiralvriden röd dekor. Höjd 29,8 cm.

Mista. Samtida men ej ursprungligen tillhörande lock.

Tilläggslista

Samtida men ej ursprungligen tillhörande lock.

Proveniens

From the Francke family, previously in the collection Wrede and Lewenhaupt.