676
449592
POKAL MED LOCK, glas. 1700-tal.

Rik graverad och slipad dekor, centralt med Fredrik IV spegelmonogram. Blomsterdekor på kuppa och lock. Skaft med innesluten, spiralvriden röd dekor. Höjd 29,8 cm.

Mista. Samtida men ej ursprungligen tillhörande lock.

Utropspris:

6 000 - 8 000 SEK

683 - 911 EUR

Klubbat pris:
5 000 SEK
Tilläggslista

Samtida men ej ursprungligen tillhörande lock.

Proveniens

From the Francke family, previously in the collection Wrede and Lewenhaupt.