675
447720

MEDALJ, Polens seger över Ryssland vid Smolensk 1634 och stilleståndet med Turkiet och Sverige förlängt vid

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 320 - 2 780 USD
Klubbat pris
55 000 SEK

Stumsdorf 1635.
Polska kungen Wladislaw IV och Herman Christoph Radziwill, båda till häst, tar emot den ryska kapitulationen DEI…=Under Guds den allsmäktiges ledning och med hjälp av den obesegrade Wladislav IV:s, konung över Polen och Sverige, vapen befriades Smolensk från belägring, ryssarna underkuvades och härförare släpades i stoftet. Signerad S D)(Den polske kungen till häst mottar olivkvistar från tre turkar och tre svenskar framför sin armé och bekransas av en ängel i skyn. Nederst på marken 1636. Graverad av Sebastian Dadler 1636. Silver 7,9 cm 148 g.

Ett tilltalande exemplar, fälten upptill på åt- och frånsida uppgraverade. Ett av Dadlers mest framstående arbete både stil- och detaljmässigt

Proveniens

Sten Röings samlingar

Hildebrand 6. Maué 38.