595
473216

MEKANISK LEKSAKSSYMASKIN "PRINCESS", STEINFELDT & BLASBERG, TYSKLAND, CA 1893. PATENTERAD AV MAX SANDT, 1892.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 490 - 5 230 EUR
3 650 - 5 470 USD
Klubbat pris
55 000 SEK

Gjutjärn. I form av syende kvinna. Bemålad i svart, rosarött, vitt och beige. Bronserade detaljer. Vev av porslin. Patent Nr: 5011. Längd 17,5, bredd 8, höjd 18,5 cm.

Slitage, färgbortfall. Skiva med smärre bucklor. Nål saknas. Funktion ej provad.

Proveniens

Polarforskaren och geologen Otto Nordenskjöld, därefter i arv inom familjen. Otto Nordenskjöld ledde bla den första Svenska polarexpeditionen till Antarktis 1901.

Två varianter av denna symaskin är kända. En version med sittande clown, och en med en kvinna som denna. Produktionen pågick endast under ett fåtal år, och antalet bevarade symaskiner är ytterst begränsat. Enligt uppgift är färre än tio exemplar av denna modell kända i världen. Detta exemplar har ärvts inom familjen, och har aldrig tidigare varit ute till försäljning.