596
454691

ÖLGÅS. Hordaland, Norge. Daterad 1847. Märkt Johannes Tobiassen, Hamre 1847.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 490 - 5 230 EUR
3 650 - 5 470 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

Snidat trä. Polykromt bemålad. Kanten med dryckesvers. Hänkel i form av stiliserad drake. Längd 51, höjd 30 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

From the home of the antique dealers Maj och Carl-Axel Persson, Malmö.