Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 577

 
1741 föremål
699. VAS med INSATS på SOCKEL, porslin. Fürstenberg, 1800-tal.
699. VAS med INSATS på SOCKEL, porslin. Fürstenberg, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
700. FAT, porslin. Frankrike, 1700-tal.
700. FAT, porslin. Frankrike, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 100 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
701. TALLRIK, porslin. Frankrike, omkring 1800.
701. TALLRIK, porslin. Frankrike, omkring 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
713. KAFFESERVIS, 14 delar, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk, 1900-tal.
713. KAFFESERVIS, 14 delar, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
714. IKON med förgylld silverinfattning, Bebådelsen, S:t Petersburg 1794.
714. IKON med förgylld silverinfattning, Bebådelsen, S:t Petersburg 1794.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
715. IKON, grekisk, St. Mina, med datering 1814.
715. IKON, grekisk, St. Mina, med datering 1814.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
716. IKON, med silverinfattning, av icke identifierad mästare, S:t Petersburg 1864.
716. IKON, med silverinfattning, av icke identifierad mästare, S:t Petersburg 1864.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
717. IKON, Ryssland, 1800-tal. Den helige Nil Stolobenskij.
717. IKON, Ryssland, 1800-tal. Den helige Nil Stolobenskij.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
718. IKON, med silverinfattning av Pavel Ovchinnikov, S:t Petersburg 1899-1908.
718. IKON, med silverinfattning av Pavel Ovchinnikov, S:t Petersburg 1899-1908.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
722. SOCKERSKRIN, av Jakow Semenow Maslennikow, Moskva 1757.
722. SOCKERSKRIN, av Jakow Semenow Maslennikow, Moskva 1757.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
724. TESERVIS, 3 delar, av Sasikow, Moskva 1839.
724. TESERVIS, 3 delar, av Sasikow, Moskva 1839.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
726. DRYCKESKANNA, av icke identifierad mästare, Moskva 1884.
726. DRYCKESKANNA, av icke identifierad mästare, Moskva 1884.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
727. FABERGÉ, korg, silver, Moskva 1894.
727. FABERGÉ, korg, silver, Moskva 1894.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
731. JARDINIERE, liten, av Chlebnikov, Moskva 1908-1917.
731. JARDINIERE, liten, av Chlebnikov, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
732. KORG, av Elias Modig, S:t Petersburg 1827.
732. KORG, av Elias Modig, S:t Petersburg 1827.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
733. KOVSH, av Ivan Chlebnikov, Moskva 1899-1908.
733. KOVSH, av Ivan Chlebnikov, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
734. GLAS, fem stycken (4+1). Ryssland, 1800-tal.
734. GLAS, fem stycken (4+1). Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
738. TALLRIK, porslin. Ryssland, Gardner, 1800-tal.
738. TALLRIK, porslin. Ryssland, Gardner, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
739. FIGURINER, två stycken, porslin. Ryssland, Popov, 1800-tal.
739. FIGURINER, två stycken, porslin. Ryssland, Popov, 1800-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
741. BREVPRESS. Frankrike, 1800-talets första hälft.
741. BREVPRESS. Frankrike, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
743. LJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, 1830-tal. Empire.
743. LJUSSTAKAR, ett par. Ryssland, 1830-tal. Empire.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
744. LÄSLAMPA, för två ljus. Ryssland, 1820/30-tal.
744. LÄSLAMPA, för två ljus. Ryssland, 1820/30-tal.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
748. KONFEKTFAT, av Petter Bernegau, Stockholm 1707. Barock.
748. KONFEKTFAT, av Petter Bernegau, Stockholm 1707. Barock.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
749. KALK, ostämplad, troligen Spanien 1600-talets förra hälft.
749. KALK, ostämplad, troligen Spanien 1600-talets förra hälft.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
750. DOSA, ostämplad c:a 1700. Barock.
750. DOSA, ostämplad c:a 1700. Barock.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
751. BÄGARE med lock, av Carl Wilhelm Hartman, Breslau 1710-1712.
751. BÄGARE med lock, av Carl Wilhelm Hartman, Breslau 1710-1712.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
755. BÄGARE, av Johan Seutter, Augsburg 1670-1680.
755. BÄGARE, av Johan Seutter, Augsburg 1670-1680.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
756. BÄGARE, icke identifierad mästare, Augsburg 1670-80-tal.
756. BÄGARE, icke identifierad mästare, Augsburg 1670-80-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
760. DRYCKESKANNA, av Herman Hermansson, Göteborg 1725. Senbarock.
760. DRYCKESKANNA, av Herman Hermansson, Göteborg 1725. Senbarock.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
761. DRYCKESKANNA, av Magnus Söderberg, Visby 1810.
761. DRYCKESKANNA, av Magnus Söderberg, Visby 1810.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
764. KAFFEKANNA, av Zacharias Ekfelt, Arboga 1771. Rokoko.
764. KAFFEKANNA, av Zacharias Ekfelt, Arboga 1771. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
766. GRÄDDSNÄCKA, av Petter Norlin, Malmö 1784. Rokoko.
766. GRÄDDSNÄCKA, av Petter Norlin, Malmö 1784. Rokoko.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
767. TEKANNA, av Johannes Nordgren, Jönköping 1788. Rokoko.
767. TEKANNA, av Johannes Nordgren, Jönköping 1788. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
771. TEDOSA, av Henrik Petman, Wiborg (verksam 1776-1799).
771. TEDOSA, av Henrik Petman, Wiborg (verksam 1776-1799).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
772. CHOKLADKANNA, av Arvid Castman, Eksjö 1787. Gustaviansk.
772. CHOKLADKANNA, av Arvid Castman, Eksjö 1787. Gustaviansk.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
773. TEKÖK, av Pehr Zethelius, Stockholm 1798. Gustavianskt.
773. TEKÖK, av Pehr Zethelius, Stockholm 1798. Gustavianskt.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
774. GRÄDDKANNA, av Adolf Zethelius, Stockholm 1813. Empire.
774. GRÄDDKANNA, av Adolf Zethelius, Stockholm 1813. Empire.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
775. TEKANNA, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1828. Empire.
775. TEKANNA, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1828. Empire.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
776. SERVIS, 4 delar, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1849. Nyrokoko.
776. SERVIS, 4 delar, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1849. Nyrokoko.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
777. TEKITTEL, av Martin-Guillaume Biennais, Paris 1809-1819. Empire.
777. TEKITTEL, av Martin-Guillaume Biennais, Paris 1809-1819. Empire.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
778. TOILETTEASKAR, ett par, av Mikael Nyberg, Stockholm 1790. Gustavianska.
778. TOILETTEASKAR, ett par, av Mikael Nyberg, Stockholm 1790. Gustavianska.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
781. BRÖDKORG, av John Laughlin jr., Dublin 1780-tal.
781. BRÖDKORG, av John Laughlin jr., Dublin 1780-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
782. BRÖDKORG, av Anders Lundqvist, Stockholm 1826. Empire.
782. BRÖDKORG, av Anders Lundqvist, Stockholm 1826. Empire.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
783. PRAKTURNA, av Christian Hammer, Stockholm 1854. Nyrokoko.
783. PRAKTURNA, av Christian Hammer, Stockholm 1854. Nyrokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
784. TALLRIKAR, 6 st, av John Parker I & Edward Wakelin, London 1765.
784. TALLRIKAR, 6 st, av John Parker I & Edward Wakelin, London 1765.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
786. SÅSTERRINER, ett par, troligen av John Robins, London 1784.
786. SÅSTERRINER, ett par, troligen av John Robins, London 1784.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
787. VINKANNOR, ett par, Frankrike 1800-talets slut.
787. VINKANNOR, ett par, Frankrike 1800-talets slut.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
790. JARDINIERE, av Wilkens (Wilkens & söhne, Bremen), 1800-talets slut.
790. JARDINIERE, av Wilkens (Wilkens & söhne, Bremen), 1800-talets slut.
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
75 000 - 90 000 SEK
791. FAT/BRICKA, av Johan Petter Grönvall, Stockholm 1823. Empire.
791. FAT/BRICKA, av Johan Petter Grönvall, Stockholm 1823. Empire.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
792. FAT, av Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1761. Rokoko.
792. FAT, av Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1761. Rokoko.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
793. LJUSSTAKAR, ett par, av Mikael Åström, Stockholm 1765. Rokoko.
793. LJUSSTAKAR, ett par, av Mikael Åström, Stockholm 1765. Rokoko.
Klubbat pris 
400 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
794. LJUSSTAKAR, ett par, av John Cafe, London 1753.
794. LJUSSTAKAR, ett par, av John Cafe, London 1753.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
795. LJUSSTAKAR, 4 st, av William Holmes, London 1772. George III.
795. LJUSSTAKAR, 4 st, av William Holmes, London 1772. George III.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK