745
458929

DRYCKESKANNA, av Jacob Garnier, Stockholm (verksam 1657-1659). Barock.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 360 - 5 230 EUR
4 560 - 5 470 USD
Klubbat pris
46 000 SEK

Delvis förgylld, cylindrisk på tre fruktornerade kulfötter med bladanfanger, plant lock med driven och ciselerad lockplatta med motiv av Maria bebådelse. På livet graverad minnesinskription från 1700-talet, undertill graverad numrering och lodangivelse N2 95 1/2 l samt stämplat monogram under krona. Höjd 19 cm, vikt 1 265 gram.

Livet med spår efter ilödd snås.

Proveniens

Carl Robert Lamm, Näsby, Uppland no 197.