744
437669

LÄSLAMPA, för två ljus. Ryssland, 1820/30-tal.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 190 - 2 630 EUR
2 300 - 2 770 USD
Klubbat pris
25 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld brons. Höj- och sänkbar ljushållare och skärm. Skärm med akvarell föreställande pastoralt landskap. Höjd 54 cm.

Borrad för el.

Sychev, Igor, The Russian chandeliers 1760-1830, P.V.B.R. 2003, sid 150, jämför snarlik modell sid. 147, nr 700.