757
453235

DRYCKESKANNA, av Marx II Schaller, Augsburg 1600-talets andra hälft.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 490 - 5 230 EUR
3 650 - 5 470 USD
Klubbat pris

Delvis förgylld, på helslagen fot, dekor av drivna bucklor med ciselarade blad, balusterformad lockknopp. Höjd 18,5 cm, vikt 940 gram.