723
466547

SKÅLAR, 2 st, en av Carl Ekqvist, S:t Petersburg och en av en icke identifierad mästare, Moskva 1800-talets mitt.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
875 - 1 050 EUR
922 - 1 110 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Invändigt förgyllda. I form av äpple med naturalistiskt grengrepp samt bladformad fot, den andra i form av pumpa med bladknopp och naturalistiskt grengrepp. Längd 9,5 resp 15 cm, vikt 90 och 115 gram. (2).

Gamla lagningar under äppelformen.