Madeleine Pyk – en samling F769
551
442545

BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 430 - 1 900 EUR
1 640 - 2 180 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld brons och marmor. Kvinna läsande bok vid oljelampa. Vitemaljerad urtavla märkt "VAILLANT A PARIS" (Louis Jacques Vaillant, verksam 1787-1821.) Längd 29, höjd 34 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Urtavla med nagg.