591
442034

ASK med lock, daterad 1782.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
581 - 775 EUR
665 - 887 USD
Klubbat pris
9 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61
ASK med lock, daterad 1782.

Svarvat och snidat elfenben samt sköldpadd. Rund profilerad form med reliefframställning av Peter den store till häst (efter Étienne Maurice Falconets staty). Locket med relief av medaljong med S under adlig krona buret av lejon. Diameter 7,5 cm.

Spricka, slitage.